sobota, 12 sierpnia 2017

Biblijne - niebiblijne

"Dlatego niech was nikt nie osądza z powodu jedzenia i picia lub z powodu święta, nowiu czy szabatów" (List do Kolosan 2, 16 - tłum. EIB)
Zawsze mnie bardzo bawi, gdy czytam, że chrześcijanie powinni obchodzić tylko święta ustanowione przez Boga. Grzmią niektórzy, że "Boże Narodzenie to pogaństwo" i że... "Wielkanoc to pogaństwo" i że "nie są to święta biblijne, ustanowione przez Boga", "pierwsi chrześcijanie ich nie obchodzili, więc i my nie mamy ich obchodzić"! Cóż... Miłośnicy "świąt tylko biblijnych" powinni wiedzieć, że owe "święta biblijne" nie były wszystkie ustanowione przez Boga! "Obchodzono wówczas w Jerozolimie rocznicę poświęcenia świątyni. Była zima i Jezus przechadzał się po świątyni w Portyku Salomona" (Ewangelia Jana 10, 22 - 23, tłum. EIB). Jezus - nie mniej ni więcej - ale jak inni pobożni żydzi, obchodził Chanukę - święto jak najbardziej "biblijne" (!), którego inicjatorami byli ludzie, nie Bóg! Trudno uwierzyć, by był to tylko "przypadek", że Jezus akurat tego dnia nawiedził Świątynię. Jeszcze trudnniej uwierzyć, by uczynił to jako Bóg, gdyby miał cokolwiek przeciwko świętom religijnym ustanowionym przez ludzi w celu uczczenia Boga! Gdyby należało obchodzić tylko święta nakazane przez Boga - jak tego chcą niektórzy "prawdziwi chrześcijanie" ;) - to Jezus by własnie demonstracyjnie nie poszedł tego dnia do Świątyni!

W calutkiej Biblii nie ma ani jednego słowa (!), które by pouczało nas, że nie powinniśmy ustanawiać żadnych świąt religijnych i pozostać tylko przy tych, które ustanowił dla nas sam Bóg! Nasuwa się więc zaraz wniosek: ci, którzy tak głoszą, tak potępiają Boże Narodzenie lub Wielkanoc jako "niebiblijne", sami głoszą... niebiblijne nauki! Boże Narodzenie - jeśli tylko pognać Gwiazdora i szał komercji - jest świętem chrystocentrycznym i naprawdę nie jest ważne, że Jezus nie urodził się 25 grudnia, a późnym latem lub wczesną jesienią. Wielkanoc  tym bardziej jest świętem chrystocentrycznym - jeśli wyrzucić durne zajączki i kurczaczki - zwłaszcza, że to święto Paschy. A że nie obchodzili ich pierwsi chrześcijanie? Pierwsi chrześcijanie nie robili w Kościele wielu rzeczy - np. nie grali na gitarach i "klawiszach"... Więc co? My też nie mamy grać na cześc Pana na tak "pogańskich" instrumentach? Bóg nie zabronił nam wprowadzać świąt - zwłaszcza takich, które są na Jego chwałę!

Nazywamy siebie "ewangelicznymi chrześcijanami", "biblijnie wierzącymi" - i to jest prawda. Jednak to wcale nie oznacza, że wszystko w naszej wierze musi być "biblijne i tylko biblijne" - istotne jest tylko to, by Biblia była zachowana i by wszystko, co czynimy - także nasze święta  - działo się w ramach określonych przez Boga i było na Jego chwałę, byśmy nie przekraczali Bożych ustaw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz